Medyum
İstanbul Medyum Hocalar
Almanya Medyum Hocalar
Hollanda Medyum Hocalar
Belçika Medyum Hocalar
Medyum Arıyorum
Azerbaycan Medyum Hocalar
Cennetül Esma Dairesi
Medyum Bakım
Fransa Medyum Hocalar
İzmir Medyum Hocalar
Büyü Bozan Medyum Hocalar
Kıbrıs Medyum Hocalar
Ankara Medyum Hocalar
Avusturya Medyum Hocalar
Mardin Medyum Hocalar
Medyum
MANEVİ İLİMLER
Anasayfa / MANEVİ İLİMLER / RUKYE İLE TEDAVİ

RUKYE İLE TEDAVİ

Rukye Nedir?

Rukye, genel anlamıyla “Dua İle Tedavi” yöntemidir. Kişinin okunup üflenerek Allah’ın rızasıyla beraber sıkıntılarından kurtulmasıdır. Sihir karışmayan, yani şer ve şeytanlık için olmayıp da ondan korunmak ve bir hastalık veya âfete Allah’tan şifa niyazı için kendine veya diğerine hulûs-i kalp ve salih niyet ile bir duâ veya âyet okuyup üflemek kabilinden olan nefesler caizdir. Çünkü bunda kimseye zarar vermek, sapıtmak veya Allah’tan başkasına sığınma ve iltica mânâsı yoktur.

Osmanlıcada rukye kullanımı “Afsun” ve “Efsun” şeklinde ifade edilmiştir. Afsun, büyü ve sihir anlamında kullanılmıştır. Efsun ise rukye anlamında kabul edilmiştir.

Bununla beraber mutlaka okuyup üfleme ile koruma ve yardım isteme, yani okumakla tedavi caiz olup olmayacağı hakkında da ihtilaf edilmiştir: Şüphe yok ki herkesin Allah’a sığınarak kendisi ve diğerleri için duâ etmesi, okuması, sadece meşrû değil, dince emredilmiştir. Lâkin bunun tedâvi için kendine okutmak denilen mânâ ile rukye denilen tarzda yapılmasında, Razî’nin beyan ettiği üzere ihtilaf edilmiştir. Bazıları rukyeyi, yani okuma ile tedâviyi yasaklamışlardır. Bunlar, şu hadis ile istidlâl etmişlerdir.
“Allah’ın birtakım kulları vardır ki, kendilerine ne keyy (yarayı dağlama), ne de rukye (okuyarak tedavi) yaptırmazlar, yani dağlanmazlar ve başkalarının nefesiyle tedavi istemezler ve ancak Rab’lerine tevekkül ederler.”

Halk arasında dua ile tedavi olma şeklinde bilinen rukye ile tedavi, bir işin olması için olağanüstü güce başvurmak anlamına gelir. Gerçekte birçok psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir(can sıkıntısı, bunalım,baş ağrısı, yalnızlık ve hüzün hali v.b.).Hatta abartı sayılmazsa sara, cinnet, ağrı ve acılar, fiziki rahatsızlıklarda etkili olduğu söylenebilir. Cin ve Şeytan’ın neden olduğu rahatsızlıkların tedavisi rukye ile yapılır.

 

Kontrol

islam ve astroloji, islamda astroloji, astroloji günah mıdır

ASTROLOJİ

Bu yazımda Astroloji Nedir?, Astroloji tarihçesi hakkında bazı bilgiler paylaşacağım. Astroloji Nedir? Astroloji, genel anlamıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir