Medyum
İstanbul Medyum Hocalar
Almanya Medyum Hocalar
Hollanda Medyum Hocalar
Belçika Medyum Hocalar
Medyum Arıyorum
Azerbaycan Medyum Hocalar
Cennetül Esma Dairesi
Medyum Bakım
Fransa Medyum Hocalar
İzmir Medyum Hocalar
Büyü Bozan Medyum Hocalar
Kıbrıs Medyum Hocalar
Ankara Medyum Hocalar
Avusturya Medyum Hocalar
Mardin Medyum Hocalar
Medyum
MANEVİ İLİMLER
Anasayfa / MANEVİ İLİMLER / EBCED İLMİ

EBCED İLMİ

Ebced ilmi, ebced hesaplama, ebced hesabı nedir?, isminizin ebced değeri, cifr nedir? gibi konularda sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Ebced İlmi Nedir?

Ebced İlmi, arap alfabesindeki her harfin bir rakam değeri olduğunu kabul edilerek yapılan bir hesaplama çeşididir. Harflerin taşıdığı sayı değerlerine dayanan hesap sistemi şeklinde de tarif edilmektedir.

Ebced veya Ebûced, Arap alfabesindeki harflerin kolaylıkla hatırda kalması için düzenlenen bir hârf dizisi ile bu harf dizisinin her birine tekabül eden bir rakam değeri sistemi ve diziyi oluşturan sekiz kelimenin ilkinin adıdır.

Cifr veya cefer, Arapça’da “sütten kesilmiş kuzu, oğlak; içi taşla örülmemiş geniş kuyu” ma’nalarını ifade etmektedir. Istılahta ise, temeli ebced hesabına dayanan, harflerden ve ibarelerden gaybi haberler çıkarmada kullanılan hususi bir ilimdir.

Cifr ile meşgul olanlara cefri veya ceffar denilir. Konuyla ilgili ve özellikle de Ca’fer-i Sadık’a isnad edilen kitaplara da El-Cefr ve’l-Cami’a adı verilmektedir. Onu için bu ilmin adı hem Keşfu’z-Zünun’da ve hem de benzer eserlerde bu ad ile anılmıştır. İbn Haldun bu ilmin bir disiplin olmaktan ziyade şahsi bir kabiliyet olduğunu ifade etmektedir.

Ebced’in nümerik olarak değerlendirilmesi şu şekildedir:

ELİF= 1 BE= 2 CİM= 3 DAL= 4 EBCED
HE= 5 VÂV= 6 ZE= 7 HEVVEZ
HA= 8 Tİ= 9 YÂ= 10 HUTTÎ
KEF= 20 LÂM= 30 MİM= 40 NÛN= 50 KELEMEN
SİN= 60 AYN= 70 FE= 80 SAT= 90 SA’FAS
KAF= 100 RÂ= 200 ŞIN= 300 TE= 400 KARAŞET
SE= 500 HA= 600 ZEL= 700 SEHAZ
DAT= 800 ZI= 900 GAYN= 1000 DAZIGİLEN

 

Ebced (Cifir) Hesaplama? Ebced Nasıl Hesaplanır?

Ebced’in en büyük özelliği “Ebced hesabı” adı verilen bir işlemde kullanılmasıdır. Buna göre, ebced ifadesindeki her harfin bir sayı değeri vardır ve bu değerlerden istifadeyle bir çok konuda pek çok işlemler yapılmıştır. İşte bunların her birine bu hesabın adı verilir. Ebced alfabe düzeninin harfleri 1′den 9′a, 10′dan 90′a, 100′den 1000′e doğru numaralandırılır.
Ayrıca bu alfabede gözükmeyen “pe” harfi “be ” gibi, “çe” harfi de “cim” gibi kabul edilerek onların sayı değerlerini alır. Eskilerin “hisâb el-cümel” dedikleri, ebced hesabının 4 çeşidi vardır:
“Büyük”, “en büyük”, “küçük” ve “en küçük” ebced hesabı. Yukarıdaki tablo, eskiden büyük ebced (cümel-i kebîr) olarak ele alınmış, ama bugün küçük ebced (cümelsağir) olarak değerlendirilmektedir.

Eski tarih bilimcilerine göre ebder değeri anne ismi ile kişinin kendi ismi topla ebced değeri toplanır 12’şer erkek için, kızlar içinse 9’ar olarak düşürülmektedir.

Yani şu şekilde ;

Anne ismi + Kişinin Kendi ismi = Sonuç

Sonuç-12 katları =”kalan” kalan sayı rakam çıkana kadar düşürülür.

Örnek verelim ki Ayşe kızı zeynep olsun Anne ismi > Ay=1 + Şe = 0, Kız ismi > Ze=7, Ye =10, Ep=5 olarak harfler ayrılır sonra toplanır.
1+0+7+10+5=23 çıkar 23 ü 9un katına rakam çıkana kadar bölünür 23/18 kalan 5 olur.

Kalan 5 olursa burçlar yıldızı tablosu ortaya çıkmaktadır. Buradan yıldızınıza, tabiatınıza, dostunuz ve düşmanını görebilirsiniz.

Kontrol

islam ve astroloji, islamda astroloji, astroloji günah mıdır

ASTROLOJİ

Bu yazımda Astroloji Nedir?, Astroloji tarihçesi hakkında bazı bilgiler paylaşacağım. Astroloji Nedir? Astroloji, genel anlamıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir